Opublikowane przez: Damian Pedrycz
Kategoria: gdzie nad morze z dzieckiem Gdzie nad morze z dziećmi hotele w krynicy morskiej krynica morska Krynica Morska apartamenty studio krynica morska hotel nad samym morzem krynica morska hotele Krynica Morska hotele nad morzem dla dzieci krynica morska hotele nad samym morzem Uncategorized

Most zwodzony w Sztutowie

Sztutowo most zwodzony

Przede wszystkim przez wiele lat nieczynny, rdzewiejący, przedstawiał obraz nędzy i rozpaczy. Podczas pierwszych rejsów Wisłą Królewiecką zastanawiałem się, czy kiedykolwiek jeszcze będzie uruchomiony – przecież nawet Wisłę Królewiecką zdegradowano ze szlaku wodnego do pozaklasowego „rowu melioracyjnego”. Tak się jednak stało! Dlatego dzięki rewitalizacji szlaku w latach 2005-2006 naprawiono i uruchomiono most. Przez dwa lata jednak otwierany był sporadycznie i nie miał stałych godzin otwarć. Przyczyną był znikomy ruch wodny, wynikający ze zbyt niskich linii wysokiego napięcia. Jednak gdy późną jesienią 2007 podniesiono „druty” do wysokości 15-16 metrów, już w 2008 roku most miał stałą obsadę i wyznaczone godziny otwierania – w dwugodzinnym „takcie” od 10 do 18. Ciekawostką jest stanowisko obsługi mostu. Znajduje się ono wewnątrz betonowego cokołu, schodzi się tam po ciasnych schodkach. Z zewnątrz widoczne jest charakterystyczne przypominające „bunkrowe” okno.
Most Czterech Pancernych

Most Czterech Pancernych

Most, który „zagrał” w filmie Czterej Pancerni i Pies. Przeprawa przez ten zabytek techniczny na Wiśle Królewieckiej (na skraju Sztutowa, tuż przy wyjeździe na Groszkowo) była epizodem popularnego polskiego serialu, kiedy to załoga Rudego zdobywała nadrzeczny przyczółek Daleki Patrol).

Chyba wszyscy oglądali serial o przygodach czterech pancernych i psa Szarika? W odcinku 16, pt. „Daleki patrol” emocjonowaliśmy się sprytnym i dramatycznym atakiem naszych dzielnych wojaków na zwodzony most broniony przez ss-manów. Most był zaminowany, a wpadł w ręce załogi Rudego dzięki temu, że śmiały Janek Kos podpłynął niepostrzeżenie do przeprawy, wspiął się na stalową konstrukcję i obezwładnił strażników.

Akcja tego odcinka przeniosła widzów w okres wiosny 1945 r. Fabuła pokazuje, że czterej pancerni zdobywali most gdzieś pod Berlinem. Jednak konstrukcja, którą widzimy w filmie znajduje się na Pomorzu, dokładnie w miejscowości Sztutowo, nad Wisłą Królewiecką.

Od czasu wizyty filmowców, mieszkańcy Sztutowa nazywają tę przeprawę mostem czterech pancernych. Ponadto nazwa taka pojawia się nawet w przewodnikach turystycznych.

Sztutowo most zwodzony

Most zwodzony w Sztutowie przed remontem w 1999 roku. Sztutowo most zwodzony

W trakcie remontu lata 2005-2006…Sztutowo most zwodzony

i po jego zakończeniu w 2007 roku, Sztutowo most zwodzony

Zaraz za mostem, na lewym brzegu możemy zacumować do wygodnej, solidnej drewnianej kei. Sąsiadujący teren jest często miejscem różnych lokalnych imprez, koncertów i zabaw.

Krynica Morska hotele nad samym morzem

Hotele nad samym morzem w Krynicy Morskiej to z pewnością najbardziej poszukiwane lokalizacje na wakacje, wczasy czy na urlop. Dlatego też proponuję zadzwonić z wyrzeczeniem i zarezerwować wybrany pokój lub apartament z widokiem na morze.

Noclegi Krynica Morska

Damian Pedrycz