Opublikowane przez: Damian Pedrycz
Kategoria: hotel krynica morska hotele krynica morska hotele w krynicy morskiej krynica morska krynica morska hotel krynica morska hotele krynica morska hotele nad samym morzem Krynica Morska nocleg blisko morza krynica morska nocleg>krynica morska noclegi>noclegi w krynicy morskiej Krynica Morska noclegi blisko morza krynica morska noclegi z widokiem na morze krynica morska pensjonaty>krynica morska pensjonaty nocleg krynica morska noclegi blisko morza Noclegi blisko morza Krynica Morska noclegi krynica morska tanie noclegi w krynicy morskiej Uncategorized

Most obrotowy Żuławskiej Kolei Wąskotorowej w Rybinie

Krynica Morska Most obrotowy Żuławskiej Kolei Wąskotorowej
Most kolejowy składa się z trzech przęseł. Pierwsze z nich ma konstrukcję stalową, drugie przęsło jest właściwym mostem obrotowym. Przede wszystkim most zbudowanym z nitowanych dźwigarów blachownicowych opartych na pionowym filarze, stanowiącym oś obrotu. Dlatego obrót głównego wykonywany jest ręcznie za pomocą systemu kół zębatych i przekładni.

Most jest obecnie stale otwarty dla ruchu wodnego, natomiast zamykany tylko na czas przejazdu pociągu. Ponieważ jednak most, jak za dawnych czasów, otwierany i zamykany jest ręcznie, cała operacja trochę trwa. Czas zamknięcia mostu może wynosić nawet półtorej godziny. Jeśli poza sezonem obsługa „zapomni” otworzyć most, licząc, iż do czasu powrotu pociągu nic płynąć nie będzie,  musicie ich rozczarować używając rożka mgłowego lub też udając się do kantorka obsługi mostu na prawym brzegu. Jeśli most jest zamknięty – obsługa na pewno jest w pobliżu.
W 2001 roku, podczas remontu zwodzonych mostów drogowych w Rybinie, most kolejowy pełnił rolę kładki dla pieszych i rowerów. Dlatego na moście zbudowano wtedy z drewna specjalną kładkę.

Most obrotowy

Most w Rybinie jest fragmentem Węzła Wodnego w Rybinie – klikamy tutaj.

Obrotowy most Żuławskiej Kolei Wąskotorowej jest pierwszym mostem na szlaku Szkarpawy gdy płyn iemy od Drewnicy. Na zdjęciu – most w końcowej fazie otwierania. Na horyzoncie zamknięty zwodzony most drogowy na Szkarpawie (w kolorze żółtym). Tuż przed nim na lewym brzegu – pomosty. Fot – Piotr Salecki.

Pociąg Żuławskiej Kolei Wąskotorowej przejeżdża przez most. Na stacji w Rybinie można rozpocząć klimatyczną podróż przez Żuławy. Fot – Piotr Salecki.

Most w stanie otwartym – fot. Piotr Salecki.

Północny filar wraz z kierownicami mostu – fot. Piotr Salecki

Południowy filar mostu, kładka komunikacyjna dla obsługi  – fot. Piotr Salecki.

Prześwit pod zamkniętym mostem wynosi 3,5 metra – fot. Piotr Salecki.

Dla miłośników kolei: przejażdżka wąskotorówką wraz z otwieraniem i zamykaniem mostu.

Wycieczka wąskotorową kolejką. Most obrotowy Żuławskiej Kolei
Przy okazji warto zastanowić się nad zacumowaniem jachtu w Rybinie i udaniem się na wycieczkę pociagiem wąskotorowym z zawrotną prędkością 25 km na godzinę – do Nowego Dworu Gdańskiego lub na mierzeję do Stegny Gdańskiej, Prawego Brzegu Wisły lub Sztutowa. Do tego ostatniego możemy także dopłynąć z Rybiny szlakiem wodnym Wisły Królewieckiej, podczas gdy część załogi wybierze podróż „ciuchcią”. Informacje i rozkład jazdy znajdziecie – tutaj

Zdjęcie lotnicze. Na pierwszym planie – obrotowy most kolejowy.  Dalej rzeka rozszerza się.  Ponadto widzimy wyraźnie dwa mosty zwodzone – po lewej stronie niebieski (początek szlaku Wisły Królewieckiej), nieco po prawej a właściwie na wprost – żółty (szlak Szkarpawy). W zatoce, przed mostem na Szkarpawie  po prawej stronie – Stacja Pomp a za nią piękna żuławska rzeka,  Linawa, odcięta od szlaku przez ową przepompownię.

Most obrotowy Żuławskiej Kolei Wąskotorowej w Rybinie

Hotele w Krynicy Morskiej blisko morza.

Hotele nad samym morzem w Krynicy Morskiej to z pewnością najlepsza lokalizacja nad morzem w Krynicy Morskiej. Przede wszystkim blisko do morza i do centrum.  Z pewnością jest to najlepsza lokalizacja nad morzem z możliwych. Dlatego też lokalizacja nad samym morzem  cieszy się dużym zainteresowaniem. Być może właśnie lokalizacja ma duże znaczenie przy wyborze hoteli na wakacje. Podsumowując, zadzwoń i zarezerwuj już dziś.

Noclegi Krynica Morska

Damian Pedrycz