Most zwodzony w Sztutowie
Sztutowo most zwodzony
Przede wszystkim przez wiele lat nieczynny, rdzewiejący, przedstawiał obraz nędzy i rozpaczy. Podczas pierwszych rejsów Wisłą Królewiecką zastanawiałem się, czy kiedykolwiek jeszcze będzie uruchomiony – przecież nawet Wisłę Królewiecką zdegradowano ze szlaku wodnego do pozaklasowego „rowu melioracyjnego”. Tak się jednak stało! Dlatego dzięki rewitalizacji szlaku w latach 2005-2006 naprawiono i uruchomiono most. Przez dwa lata jednak otwierany był sporadycznie i nie miał stałych godzin otwarć. Przyczyną był znikomy ruch wodny, wynikający ze zbyt niskich linii wysokiego napięcia. Jednak gdy późną jesienią 2007 podniesiono „druty” do wysokości 15-16 metrów, już w 2008 roku most miał stałą obsadę i wyznaczone godziny otwierania – w dwugodzinnym „takcie” od 10 do 18. Ciekawostką jest stanowisko obsługi mostu. Znajduje się ono wewnątrz betonowego cokołu, schodzi się tam po ciasnych schodkach. Z zewnątrz widoczne jest charakterystyczne przypominające „bunkrowe” okno.
Most Czterech Pancernych
Most, który „zagrał” w filmie Czterej Pancerni i Pies. Przeprawa przez ten zabytek techniczny na Wiśle Królewieckiej (na skraju Sztutowa, tuż przy wyjeździe na Groszkowo) była epizodem popularnego polskiego serialu, kiedy to załoga Rudego zdobywała nadrzeczny przyczółek Daleki Patrol).
Chyba wszyscy oglądali serial o przygodach czterech pancernych i psa Szarika? W odcinku 16, pt. „Daleki patrol” emocjonowaliśmy się sprytnym i dramatycznym atakiem naszych dzielnych wojaków na zwodzony most broniony przez ss-manów. Most był zaminowany, a wpadł w ręce załogi Rudego dzięki temu, że śmiały Janek Kos podpłynął niepostrzeżenie do przeprawy, wspiął się na stalową konstrukcję i obezwładnił strażników.
Akcja tego odcinka przeniosła widzów w okres wiosny 1945 r. Fabuła pokazuje, że czterej pancerni zdobywali most gdzieś pod Berlinem. Jednak konstrukcja, którą widzimy w filmie znajduje się na Pomorzu, dokładnie w miejscowości Sztutowo, nad Wisłą Królewiecką.
Od czasu wizyty filmowców, mieszkańcy Sztutowa nazywają tę przeprawę mostem czterech pancernych. Ponadto nazwa taka pojawia się nawet w przewodnikach turystycznych.
Sztutowo most zwodzony
Most zwodzony w Sztutowie przed remontem w 1999 roku. Sztutowo most zwodzony
W trakcie remontu lata 2005-2006…Sztutowo most zwodzony
i po jego zakończeniu w 2007 roku, Sztutowo most zwodzony
Zaraz za mostem, na lewym brzegu możemy zacumować do wygodnej, solidnej drewnianej kei. Sąsiadujący teren jest często miejscem różnych lokalnych imprez, koncertów i zabaw.