Posted by: Damian Pedrycz
Category: Gdzie nad morze z dziećmi hotele krynica morska krynica morska Krynica Morska apartamenty studio krynica morska hotele krynica morska nocleg>krynica morska noclegi>krynica morska noclegi Uncategorized

Krynica Morska noclegi nad morzem

krynica morska noclegi nad morzem

Choć jest miastem niewielkim, to już parokrotnie zmieniano jej nazwę. Pierwszy raz wymienia się ją w wieku XV, kiedy używana jest niemiecka nazwa Kahlberg. Po II wojnie światowej, gdy została przyłączona do Polski, nadano jej nazwę Łysica. W 1958 roku zmieniono na tę obowiązującą dzisiaj. Krynica Morska jest miejscowością turystyczną i morskim kąpieliskiem położonym na Mierzei Wiślanej, pomiędzy Bałtykiem a Zalewem Wiślanym.

Krynica Morska noclegi

Mieści się tu port rybacki i jachtowy, w skład gminy miejskiej Krynicy Morskiej wchodzą też Piaski, Przebrno i Nowa Karczma. Plaża, morze i lasy przyciągają tu w sezonie wielu letników, którzy mogą korzystać z licznych noclegów. Również z kempingów, pensjonatów, kwater prywatnych, ośrodków wczasowych i hoteli znajdujących się w pobliżu. Można też liczyć na świeżą smażoną rybę w którymś z barów lub restauracji i zabawę taneczną w klubach. Jedną z największych atrakcji jest tu latarnia morska zbudowana w 1951 roku. Jednak trzeba wiedzieć, że zaraz obok niej mieściła się starsza, postawiona już w 1895 roku. Jednak została zniszczona przez wycofujących się z tych terenów żołnierzy niemieckich pod koniec II wojny światowej.

Chcesz zobaczyć:

Latarnia morska

Z latarni mamy piękny widok na Morze Bałtyckie i Zalew Wiślany. Warto też odwiedzić Muzeum Krynicy Morskiej, stworzone przez małżeństwo pasjonatów historii miejscowości. Można w nim zobaczyć, jak wyglądała Krynica z dawnych lat, a dla grup szkolnych dzieci organizowane są lekcje dydaktyczne. Także silnie związane z regionem Muzeum Zalewu Wiślanego mieści się w oddalonych o 15 km Kątach Rybackich. Wystawiane tu są stare łodzie i sieci rybackie, dające obraz życia ludności tej części kraju oraz mówiące wiele na temat żeglugi śródlądowej i morskiej.

Punkt widokowy

Świetnym pomysłem na spędzeni wolnego czasu może też być wycieczka na wydmę „Wielbłądzi Garb”, najwyższe wzniesienie na mierzei (48,5 m n.p.m.), a zarazem największa stała wydma w Europie. Niestety w tej chwili wydma jest już mocno zarośnięta i nie ma z niej tak doskonałego widoku jak kiedyś. Mimo to można zobaczyć kilka ciekawych widoków, a spacer jest bardzo przyjemny. W sezonie z przystani pasażerskiej można popłynąć statkami żeglugi przybrzeżnej do Tolkmicka, Elbląga i Fromborka. Ciekawostką jest też fakt, że w Krynicy mieści się jedyna w Polsce ulica Teleexpressu. Odwiedźcie tę miejscowość, a przekonacie się, że w tej części wybrzeża także może być przyjemnie, a turyści z kierunku Warszawy będą mieć znacznie bliżej niż do innych miejscowości nad Bałtykiem. Później zawsze możecie podzielić się z nami swoimi obserwacjami.

krynica morska

 

Muzeum Zalewu Wiślanego Kąty Rybackie
Latarnia morska Krynica Morska
Wydma „Wielbłądzi Garb” Krynica Morska
Muzeum Krynicy Morskiej
Ulica Teleexpressu Krynica Morska

 

Hel – tu się kończy i zaczyna Półwysep

Czas nad morze - Hel z lotu ptakaTo największe miasto na półwyspie, który wziął od niego nazwę. Położone jest na jego cyplu, zamyka tym samym Zatokę Gdańską. To ważny ośrodek turystyczny i rybacki, posiada duży port z przystanią jachtową i pasażerską. Z Trójmiastem skomunikowany jest poprzez tramwaj wodny, który w sezonie odpływa kilka razy dziennie, jest to bardzo szybki i przyjemny sposób podróżowania.
Hel był wzmiankowany już w roku 1198 i już wówczas zaznaczono, że był to ośrodek handlu śledziem. W kolejnych wiekach próbował rywalizować nawet z Gdańskiem o dominację handlową w regionie. W ostateczności jednak szybciej rozwijający się większy sąsiad wygrał. Chyba można się z tego cieszyć, bo dzięki temu dziś możemy przyjeżdżać tam na wakacje. Hel został portem rybackim i miejscowością letniskową, zyskując w 1896 roku status uzdrowiska. Jest tu także garnizon Marynarki Wojennej z własnym portem, choć nie jest on już tak rozległy jak kiedyś. Centrum miasta stanowi ulica Wiejska, był to pierwsza ulica dawnej osady. Zachowała się tutaj historyczna zabudowa w postaci domów rybackich z końca XVIII i połowy XIX wieku. W niektórych z nich działają restauracje stylizowane na kaszubskie chaty, a wszędzie zjeść można świeżą rybę.
O dużej atrakcyjności Helu decydują także dwie plaże – jedna od strony Zatoki Gdańskiej, a druga od strony pełnego morza, która w tym miejscu jest bardzo szeroka, a zaraz za nią znajduje się las. Prawdziwą gratką dla dzieci jest natomiast fokarium

Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego,

Gdzie można zobaczyć karmienie fok. W sezonie letnim można zwiedzać też zbudowaną w 1942 roku Latarnie Morską, z której podziwiać można wspaniałą panoramę mierzei i zatoki. Miłośnicy regionu chętnie zwiedzą Muzeum Rybołówstwa Morskiego, a ci, których interesuje historia na pewno będą chcieli zobaczyć liczne pozostałości baterii nabrzeżnych, które brały udział w obronie Helu podczas II wojny światowej. Niektóre z nich muszą być zwiedzane pod nadzorem garnizonu lub za jego pozwoleniem. Ciekawostką jest także znajdujący się tutaj po ewangelicki kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, która służyła niegdyś mieszkającym tu ewangelikom, a w trakcie wojny została częściowo zniszczona. Obecnie spełnia funkcje muzealne. A jak wam udał się pobyt w Helu? Widzieliście tam coś wartego zwiedzenia? A może znaleźliście jakieś malownicze, nieznane nikomu zakątki? Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami…

Czas nad morze - Hel fokarium
Atrakcje Hel:
Muzeum Rybołówstwa Hel
Fokarium Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego Hel
Latarnia morska Hel
Ulica Wiejska Hel
Pozostałości baterii obronnych Hel
Wkrótce pełne opisy atrakcji Helu…

Dębki

krynica morskaMiejscowość wypoczynkowa położona w gminie Krokowa w powiecie puckim, znana z czystej, szerokiej plaży nad otwartym morzem. Jak większość kaszubskich wiosek, utrzymujących się głównie z połowu ryb, przekształciła się ona w letnisko, jednak od wielu innych różni się tym, że przyciąga w dużej mierze miłośników spokoju i przyrody, jako że leży na teranie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. W pobliżu znajduje się ujście do morza rzeki Piaśnicy, wypływającej ze zbiornika wodnego w Żarnowcu. Rzeka ta jest wyjątkowo czysta, można w niej złowić wiele gatunków ryb i raki, natomiast wokół niej zobaczymy bardzo bogatą roślinność. Z tego względu właśnie w 1959 roku na zachód od Dębek został utworzony Rezerwat „Piaśnickie Łąki”, w którym występują mało znane odmiany owadów, płazy, gady, a także wiele gatunków ptaków i drobnej zwierzyny leśnej. Rezerwat jest położony na terenach podmokłych i torfowiskach, na jego terenie znajdują się też wydmy. Natomiast w pobliżu mieszczącej się niedaleko Białogóry znajdują się dwa kolejne rezerwaty – „Babnica” i „Białogóra”.

Biała Góra

Jest tam także jedna z bardziej znanych plaż dla naturystów. Położone na obszarze całej gminy miejscowości wypoczynkowe stawiają właśnie na kontakt z naturą, pełno jest lasów obfitujących w jagody i grzyby, są tu szlaki turystyczne, organizowane są przejażdżki konne, mamy też atrakcje historyczne – zabytkowy zespół młynów z końca XIX wieku w Lisewie i drewniany kościółek p.w. M. B. Częstochowskiej z 1935 roku w Dębkach, a w samej Krokowej można zwiedzać kompleks pałacowo-parkowy rodu von Krockow. W Dębkach działa też szkoła windsurfingu i wypożyczalnia skuterów wodnych. Baza noclegowa skupia się raczej wokół pensjonatów i kwater agroturystycznych, polecić ją można tym, którzy szukają miejsc nieco mniej zatłoczonych i mają ochotę bardziej na obcowanie z naturą niż imprezowanie. A może znacie jakieś lepsze miejsce do tego rodzaju aktywności?

KahlbergDębki – atrakcje:

Rezerwat „Piaśnickie Łąki”
zespół młynów z końca XIX wieku w Lisewie
kompleks pałacowo-parkowy w Krokowej
drewniany kościółek p.w. M. B. Częstochowskiej z 1935 roku w Dębkach

Niedaleko: Kaszubskie Oko w Żarnowcu – centrum turystyczne
Już wkrótce pełne opisy atrakcji

krynica morska

Karwia

krynica morskaPołożona nieco na zachód od Jastrzębiej Góry Karwia posiada doskonałe walory klimatyczne i krajobrazowe dla wypoczywających nad morzem turystów. Ta niewielka miejscowość latem przyciąga dużą liczbę wczasowiczów, którzy wyjeżdżają zadowoleni i potem chętnie tutaj wracają. O wsi wspomina się już w 1274 roku, a wiadomo, że pod koniec XVI wieku starosta pucki Jan Wejher sprowadził tu Holendrów, którzy zbudować mieli system melioracyjny dla pobliskich bagien. Pozostali oni w osadzie przez następne stulecia. Gdzieś w latach 30-tych XX wieku Karwia z wsi rybackiej zaczęła przekształcać się w kurort i w niedługim czasie miała już rzesze wielbicieli. W 1957 roku wreszcie został otwarty tu kościół, dzięki czemu mieszkańcy nie musieli już jeździć do pobliskich miejscowości i tym samym uniezależnili się, co wpłynęło też na prestiż Karwi.

Karwia chcesz zobaczyć?

Tu też bez trudu znajdziemy tu pokój w pensjonacie czy kwaterze prywatnej, są tu też ośrodki wczasowe i domki letniskowe do wynajęcia. W licznych punktach gastronomicznych można zjeść świeżą rybę prosto z morza. Przede wszystkim głównym atutem miejscowości jest wspaniała szeroka plaża nad otwartym morzem, na której znajduje się zjeżdżalnia dla dzieci i wypożyczalnia sprzętu wodnego. Tu też zaraz przy niej mieszczą się wydmy porośnięte sosnowym lasem, który jest świetnym miejscem na przechadzkę. Przede wszystkim Karwia jest położona na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego, dzięki czemu podziwiać można tu wspaniałą przyrodę – rzadkie okazy roślinności. Podczas gdy w lesie położonym między miastem a plażą rosną drzewa o wyjątkowych, „powykręcanych” kształtach spowodowanych silnym wiatrem. Taka osobliwość z pewnością przypadnie do gustu dzieciom. W okolicy znajduje się kilka ciekawych rezerwatów florystycznych utworzonych dla ochrony wyjątkowo wartościowych gatunków – „Woskownica Bielawskiego Błota” z krzewem torfowiskowym woskownica europejska, „Moroszka Bielawskiego Błota” z występującą głównie w tundrze maliną moroszką i rezerwat „Zielone”, w którym znajdziemy rzadkie okazy wiciokrzewu pomorskiego.

Karwia

krynica morska
Przede wszystkim ciekawe miejsca w Karwii:
Kościół św. Antoniego Karwia
Przede wszystkim Rezerwat „Woskownica Bielawskiego Błota”
Rezerwat „Moroszka Bielawskiego Błota”
Rezerwat „Zielone”
Powykręcane drzewa w lesie koło plaży Karwia

Zadzwoń i zarezerwuj już dziś. Chcesz mieć pokój z widokiem na morze? Chciałbyś pooddychać świeżym powietrzem? Z pewnością do nas wrócisz Podsumować Krynica Morska

Damian Pedrycz