Krynica Morska noclegi nad morzem
krynica morska noclegi nad morzem
Choć jest miastem niewielkim, to już parokrotnie zmieniano jej nazwę. Pierwszy raz wymienia się ją w wieku XV, kiedy używana jest niemiecka nazwa Kahlberg. Po II wojnie światowej, gdy została przyłączona do Polski, nadano jej nazwę Łysica. W 1958 roku zmieniono na tę obowiązującą dzisiaj. Krynica Morska jest miejscowością turystyczną i morskim kąpieliskiem położonym na Mierzei Wiślanej, pomiędzy Bałtykiem a Zalewem Wiślanym.
Krynica Morska noclegi
Mieści się tu port rybacki i jachtowy, w skład gminy miejskiej Krynicy Morskiej wchodzą też Piaski, Przebrno i Nowa Karczma. Plaża, morze i lasy przyciągają tu w sezonie wielu letników, którzy mogą korzystać z licznych noclegów. Również z kempingów, pensjonatów, kwater prywatnych, ośrodków wczasowych i hoteli znajdujących się w pobliżu. Można też liczyć na świeżą smażoną rybę w którymś z barów lub restauracji i zabawę taneczną w klubach. Jedną z największych atrakcji jest tu latarnia morska zbudowana w 1951 roku. Jednak trzeba wiedzieć, że zaraz obok niej mieściła się starsza, postawiona już w 1895 roku. Jednak została zniszczona przez wycofujących się z tych terenów żołnierzy niemieckich pod koniec II wojny światowej.
Chcesz zobaczyć:
Latarnia morska
Z latarni mamy piękny widok na Morze Bałtyckie i Zalew Wiślany. Warto też odwiedzić Muzeum Krynicy Morskiej, stworzone przez małżeństwo pasjonatów historii miejscowości. Można w nim zobaczyć, jak wyglądała Krynica z dawnych lat, a dla grup szkolnych dzieci organizowane są lekcje dydaktyczne. Także silnie związane z regionem Muzeum Zalewu Wiślanego mieści się w oddalonych o 15 km Kątach Rybackich. Wystawiane tu są stare łodzie i sieci rybackie, dające obraz życia ludności tej części kraju oraz mówiące wiele na temat żeglugi śródlądowej i morskiej.
Punkt widokowy
Świetnym pomysłem na spędzeni wolnego czasu może też być wycieczka na wydmę „Wielbłądzi Garb”, najwyższe wzniesienie na mierzei (48,5 m n.p.m.), a zarazem największa stała wydma w Europie. Niestety w tej chwili wydma jest już mocno zarośnięta i nie ma z niej tak doskonałego widoku jak kiedyś. Mimo to można zobaczyć kilka ciekawych widoków, a spacer jest bardzo przyjemny. W sezonie z przystani pasażerskiej można popłynąć statkami żeglugi przybrzeżnej do Tolkmicka, Elbląga i Fromborka. Ciekawostką jest też fakt, że w Krynicy mieści się jedyna w Polsce ulica Teleexpressu. Odwiedźcie tę miejscowość, a przekonacie się, że w tej części wybrzeża także może być przyjemnie, a turyści z kierunku Warszawy będą mieć znacznie bliżej niż do innych miejscowości nad Bałtykiem. Później zawsze możecie podzielić się z nami swoimi obserwacjami.
Muzeum Zalewu Wiślanego Kąty Rybackie
Latarnia morska Krynica Morska
Wydma „Wielbłądzi Garb” Krynica Morska
Muzeum Krynicy Morskiej
Ulica Teleexpressu Krynica Morska
Hel – tu się kończy i zaczyna Półwysep
Stacji Morskiej Uniwersytetu Gdańskiego,
Gdzie można zobaczyć karmienie fok. W sezonie letnim można zwiedzać też zbudowaną w 1942 roku Latarnie Morską, z której podziwiać można wspaniałą panoramę mierzei i zatoki. Miłośnicy regionu chętnie zwiedzą Muzeum Rybołówstwa Morskiego, a ci, których interesuje historia na pewno będą chcieli zobaczyć liczne pozostałości baterii nabrzeżnych, które brały udział w obronie Helu podczas II wojny światowej. Niektóre z nich muszą być zwiedzane pod nadzorem garnizonu lub za jego pozwoleniem. Ciekawostką jest także znajdujący się tutaj po ewangelicki kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, która służyła niegdyś mieszkającym tu ewangelikom, a w trakcie wojny została częściowo zniszczona. Obecnie spełnia funkcje muzealne. A jak wam udał się pobyt w Helu? Widzieliście tam coś wartego zwiedzenia? A może znaleźliście jakieś malownicze, nieznane nikomu zakątki? Podzielcie się z nami swoimi wrażeniami…
Dębki
Miejscowość wypoczynkowa położona w gminie Krokowa w powiecie puckim, znana z czystej, szerokiej plaży nad otwartym morzem. Jak większość kaszubskich wiosek, utrzymujących się głównie z połowu ryb, przekształciła się ona w letnisko, jednak od wielu innych różni się tym, że przyciąga w dużej mierze miłośników spokoju i przyrody, jako że leży na teranie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. W pobliżu znajduje się ujście do morza rzeki Piaśnicy, wypływającej ze zbiornika wodnego w Żarnowcu. Rzeka ta jest wyjątkowo czysta, można w niej złowić wiele gatunków ryb i raki, natomiast wokół niej zobaczymy bardzo bogatą roślinność. Z tego względu właśnie w 1959 roku na zachód od Dębek został utworzony Rezerwat „Piaśnickie Łąki”, w którym występują mało znane odmiany owadów, płazy, gady, a także wiele gatunków ptaków i drobnej zwierzyny leśnej. Rezerwat jest położony na terenach podmokłych i torfowiskach, na jego terenie znajdują się też wydmy. Natomiast w pobliżu mieszczącej się niedaleko Białogóry znajdują się dwa kolejne rezerwaty – „Babnica” i „Białogóra”.
Biała Góra
Jest tam także jedna z bardziej znanych plaż dla naturystów. Położone na obszarze całej gminy miejscowości wypoczynkowe stawiają właśnie na kontakt z naturą, pełno jest lasów obfitujących w jagody i grzyby, są tu szlaki turystyczne, organizowane są przejażdżki konne, mamy też atrakcje historyczne – zabytkowy zespół młynów z końca XIX wieku w Lisewie i drewniany kościółek p.w. M. B. Częstochowskiej z 1935 roku w Dębkach, a w samej Krokowej można zwiedzać kompleks pałacowo-parkowy rodu von Krockow. W Dębkach działa też szkoła windsurfingu i wypożyczalnia skuterów wodnych. Baza noclegowa skupia się raczej wokół pensjonatów i kwater agroturystycznych, polecić ją można tym, którzy szukają miejsc nieco mniej zatłoczonych i mają ochotę bardziej na obcowanie z naturą niż imprezowanie. A może znacie jakieś lepsze miejsce do tego rodzaju aktywności?
Dębki – atrakcje:
Rezerwat „Piaśnickie Łąki”
zespół młynów z końca XIX wieku w Lisewie
kompleks pałacowo-parkowy w Krokowej
drewniany kościółek p.w. M. B. Częstochowskiej z 1935 roku w Dębkach
Niedaleko: Kaszubskie Oko w Żarnowcu – centrum turystyczne
Już wkrótce pełne opisy atrakcji