What are you looking for?
Mierzeja Wiślana Krynica Morska

Mierzeja Wiślana Krynica Morska

Mierzeja Wiślana Krynica Morska

krynica morska mierzeja wiślana, mierzeja wiślana hotele noclegi

Przede wszystkim Mierzeja Wiślana jest na 5 miejscu na świecie, półwysep Helski na 6.

34-kilometrowy piaszczysty wał w kształcie kosy oraz wielka wydma o długości ok. 90 km, które stworzył piasek przemieszczający się pod wpływem fal i wiatrów – to Półwysep Helski i Mierzeja Wiślana. Serwis The World Geography umieścił je właśnie w czołówce swojej listy 15. najbardziej zdumiewających półwyspów na Ziemi.

Mierzeja Wiślana Krynica Morska

Hel i Mierzeja Wiślana – najbardziej niesamowite półwyspy Ziemi (http://www.tvn24.pl)

 

Noclegi w Krynicy Morskiej, przede wszystkim polecam hotel  nad samym morzem czynny cały rok.

mierzeja wiślana hotele

Mierzeja Wiślana Krynica Morska

White resort zaprasza do hotelu nad samym morzem w Kryniccy Morskiej.  Krynica Morska położona na Mierzei Wiślanej to znany od lat kurort nad samym morzem.

Krynica Morska to z pewnością najmniejsze miasto w polce liczące ok 1300 mieszkańców.

 z pewnością przyroda

Grobla Sobieszewska

Flora

Przede wszystkim warunki klimatyczne oraz glebowe powodują, że na terenie mierzei wykształciła się roślinność charakterystyczna dla wybrzeża. W podziale geobotanicznym roślinność ta jest zaliczona do „Krainy Wybrzeża”[10].

Dlatego roślinność Mierzei Wiślanej występuje w charakterystycznych pasmach. Podstawową roślinnością plaży jest honkenia piaskowa[11], rukwiel nadmorska[12], powodująca między innymi hamowanie wydm[11]. Oprócz tego występują inne słonorośla związane z siedliskami plaż np. solanka kolczysta[13].

Na wydmie białej przede wszystkim dominują luźno rosnące trawy. Typowymi trawami polskiego wybrzeża z pewnością są piaskownica zwyczajna oraz wydmuchrzyca piaskowa[14]. Oprócz traw rzadko występuje lepiężnik oraz groszek nadmorski[15], a także bylica polna, która rośnie również poza strefą nadmorską[16].

Na wydmie szarej oprócz roślin występujących na wydmie białej pojawia się wiele zielenic, sinic[16] oraz turzyca piaskowa[17], szczotlicha siwa[18], kocanki piaskowe[19]. Dlatego też dzięki zwiewaniu obumierających roślin na wydmach tych tworzy się niewielka warstwa próchnicy[16].

Naturalną roślinnością centralnej części mierzei jest bór sosnowy. Sosna zwyczajna jest drzewem, które bardzo dobrze radzi sobie w trudnych warunkach. Sosna jest rośliną pionierską na wydmie szarej. Ze względu na działalności wiatru sosny rosnące na wydmach są mocno zdeformowane[20] korony oraz pnie są niesymetryczne[21]. Oprócz sosny w borach sosnowych rosną: jałowiec pospolity i wierzba piaskowa[22]. W runie boru sosnowego występuje wrzos zwyczajny[23], bażyna czarna oraz borówka brusznica[24].

Ochrona przyrody

Na Mierzei Wiślanej znajdują się Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana oraz cztery rezerwaty przyrody:

Strona używa ciasteczek pamięci podręcznej. Cookie Policy