Mierzeja Wiślana Krynica Morska

Mierzeja Wiślana Krynica Morska

krynica morska mierzeja wiślana, mierzeja wiślana hotele noclegi

Przede wszystkim Mierzeja Wiślana jest na 5 miejscu na świecie, półwysep Helski na 6.

34-kilometrowy piaszczysty wał w kształcie kosy oraz wielka wydma o długości ok. 90 km, które stworzył piasek przemieszczający się pod wpływem fal i wiatrów – to Półwysep Helski i Mierzeja Wiślana. Serwis The World Geography umieścił je właśnie w czołówce swojej listy 15. najbardziej zdumiewających półwyspów na Ziemi.

Mierzeja Wiślana Krynica Morska

Hel i Mierzeja Wiślana – najbardziej niesamowite półwyspy Ziemi (http://www.tvn24.pl)

 

Noclegi w Krynicy Morskiej, przede wszystkim polecam hotel  nad samym morzem czynny cały rok.

mierzeja wiślana hotele

Mierzeja Wiślana Krynica Morska

White resort zaprasza do hotelu nad samym morzem w Kryniccy Morskiej.  Krynica Morska położona na Mierzei Wiślanej to znany od lat kurort nad samym morzem.

Krynica Morska to z pewnością najmniejsze miasto w polce liczące ok 1300 mieszkańców.

 z pewnością przyroda

Grobla Sobieszewska

Flora

Przede wszystkim warunki klimatyczne oraz glebowe powodują, że na terenie mierzei wykształciła się roślinność charakterystyczna dla wybrzeża. W podziale geobotanicznym roślinność ta jest zaliczona do „Krainy Wybrzeża”[10].

Dlatego roślinność Mierzei Wiślanej występuje w charakterystycznych pasmach. Podstawową roślinnością plaży jest honkenia piaskowa[11], rukwiel nadmorska[12], powodująca między innymi hamowanie wydm[11]. Oprócz tego występują inne słonorośla związane z siedliskami plaż np. solanka kolczysta[13].

Na wydmie białej przede wszystkim dominują luźno rosnące trawy. Typowymi trawami polskiego wybrzeża z pewnością są piaskownica zwyczajna oraz wydmuchrzyca piaskowa[14]. Oprócz traw rzadko występuje lepiężnik oraz groszek nadmorski[15], a także bylica polna, która rośnie również poza strefą nadmorską[16].

Na wydmie szarej oprócz roślin występujących na wydmie białej pojawia się wiele zielenic, sinic[16] oraz turzyca piaskowa[17], szczotlicha siwa[18], kocanki piaskowe[19]. Dlatego też dzięki zwiewaniu obumierających roślin na wydmach tych tworzy się niewielka warstwa próchnicy[16].

Naturalną roślinnością centralnej części mierzei jest bór sosnowy. Sosna zwyczajna jest drzewem, które bardzo dobrze radzi sobie w trudnych warunkach. Sosna jest rośliną pionierską na wydmie szarej. Ze względu na działalności wiatru sosny rosnące na wydmach są mocno zdeformowane[20] korony oraz pnie są niesymetryczne[21]. Oprócz sosny w borach sosnowych rosną: jałowiec pospolity i wierzba piaskowa[22]. W runie boru sosnowego występuje wrzos zwyczajny[23], bażyna czarna oraz borówka brusznica[24].

Ochrona przyrody

Na Mierzei Wiślanej znajdują się Park Krajobrazowy Mierzeja Wiślana oraz cztery rezerwaty przyrody: